EEA grants

Našli jste stopu?

Našli jste podezřelou stopu a myslíte si, že by mohla být vlčí, rysí či medvědí?

Uvítáme všechny informace o potenciálním pozorování velkých šelem nebo jejich pobytových znaků. Svůj nález prosím pečlivě zdokumentujte a pošlete nám fotografii a další podrobnosti o nálezu na adresu stopy@selmy.cz nebo zadejte do mapové aplikace.  Rádi váš nález určíme.

Pro správné zdokumentování nálezu nám prosím napište:

1. jméno a příjmení pozorovatele + kontakt

2. datum a přesnou lokalitu nálezu (pokuste se místo nálezu přesně popsat či označit bod na mapy.cz a zaslat nám GPS souřadnice nálezu)

3. popis nálezu či pozorování

4. fotodokumentaci (bližší informace jak nálezy dokumentovat najdete zde)

5. jakékoli další doplňující informace

Za všechny informace o výskytu velkých šelem předem děkujeme. Všem, kdo poskytnou údaje, ke konci roku nabídneme drobné upomínkové předměty s tematikou velkých šelem.

 Typická rysí, medvědí a vlčí stopa. 

Terénní monitoring velkých šelem

Naši dobrovolníci a spolupracovníci z dalších organizací při monitoringu šelem zaznamenávají kromě nálezů šelem i celou prošlou trasu, sněhové podmínky a počasí, a to i v případě, že pobytový znak velké šelmy nenajdou. Můžeme potom vyhodnotit, s jakou intenzitou byla konkrétní oblast mapována.

Pokud již máte zkušenosti s mapováním velkých šelem a často se pohybujete v některé zájmové oblasti, kde lze výskyt šelem očekávat, můžete se registrovat ve zvláštní sekci na www.selmy.cz/mapovani a své pochůzky průběžně zadávat. Pokud zatím zkušenosti nemáte, ale rádi byste se stopování a monitoringu šelem věnovali, můžete se zúčastnit některého z úvodních seminářů pro Vlčí a Rysí hlídky, které proběhnou v listopadu 2015 v Beskydech, v Jesenkách a na Šumavě.Určování stop

Při určování můžete kromě snímků a informací na této stránce využít také brožurky Hnutí DUHA s vyobrazením základních stop. K dispozici je v elektronické podobě, nebo vám ji na požádání zašleme poštou. Vzhledem k malému formátu se pohodlně vejde například do obalu mapy a můžete ji tak mít při toulkách přírodou vždy po ruce.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr