EEA grants

Pobytové znaky kočky divoké

STOPA

Kočka divoká má na přední tlapce 5 prstů a na zadní čtyři, na přední končetině je ale palec posunut tak vysoko, že se ve šlépějích neotiskuje. Ostré a háčkovité zahnuté drápy jsou na všech prstech zatahovací, takže se ve stopě otiskují jen výjimečně, např. při skoku na kořist.

Stopa kočky divoké je okrouhlá, téměř stejně dlouhá jako široká. Délka je zhruba 3,5-4,5 cm a šířka 3,0-4,0 cm. Stopy kočky domácí jsou zpravidla zhruba o jeden centimetr menší.

Stopa kočky divoké, zdroj: Michal Bojda

 

STOPNÍ DRÁHA

Pokud kočka v klidu jde, klade zadní tlapku do otisků přední tlapky, takže může vznikat dvojotisk. Při chůzi je krok dlouhý asi 30 cm, při klusu se prodlužuje na 35-50 cm a skoky mohou dosahovat délky až 1-2 m.

Jen výjimečně jsou pobytové znaky využity jako důkaz výskytu druhu na lokalitě a to z toho důvodu, že se dají snadno zaměnit se stopami kočky domácí a neposkytují tak dostatečně věrohodný důkaz.

Stopní dráha kočky divoké; zdroj: Michal BojdaStopní dráha kočky divoké; zdroj: Michal Bojda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRUS

Trus kočky divoké je válcovitého tvaru, pokud je čerstvý, jeho barva je tmavohnědá až černá. Přední část trusu je tupě zploštělá, kdežto zadní vybíhá v krátké roztřepené zakončení. V trusu bývají viditelné natrávené zbytky potravy – drobných hlodavců či ptáků. Kočka divoká zanechává trus na pěšinách a exponovaných místech jako např. na trsech trávy. 

Trus kočky divoké; zdroj: Michal Bojda

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr