EEA grants

Rysí fotopříběhy 2016 z česko-slovenského pomezí

Pět rysic v letošním roce vyvedlo mládě.

29.12.2016, Hnutí DUHA Olomouc

Hnutí DUHA Olomouc zveřejnilo průběžnou zprávu o stavu rysí populace v chráněné krajinné oblasti Beskydy a navazujícím území na Slovensku. Zpráva vychází z předběžných výsledků fotomonitoringu, na kterém spolupracuje se Správou CHKO Beskydy, Mendelovou univerzitou v Brně a Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR. Zpráva obsahuje množství unikátních fotografií a videí z volné přírody. Fotomonitoring v Beskydech byl webem FotoGuru.cz nedávno oceněn jako jeden z deseti nejvýznamnějších fotografických počinů v roce 2016.

V uplynulém půlroce se Hnutí DUHA na území zhruba 1500 km2 podařilo prokázat rozmnožování celkem u pěti beskydských rysic. Od září do prosince se na fotopastech nafotilo 12 různých dospělých nebo dospívajících (subadultních) rysů. Není ale zatím jasné, zda všichni rysi na území žijí trvale. Například jeden z nově objevených rysů v Moravskoslezských Beskydech Žigmund byl ještě v květnu nafocený v Kysucké vrchovině na Slovensku, více než 50 kilometrů od aktuálního místa záznamu. Přesnější informace přinese důkladnější mapování, který probíhá celou zimu 2017. S kontrolou fotopastí a stopováním šelem významně pomáhají také dobrovolníci Vlčích hlídek. Rovněž veřejnost může zajímavé pozorování či nálezy stop hlásit na stopy@selmy.cz nebo prostřednictvím mapové aplikace www.mapa.selmy.cz.

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc, ke zprávě dodal:

Předběžné výsledky monitoringu jsou relativně pozitivní: zhruba desítka rysů v Beskydech, Javorníkách a navazujících pohořích žije a rozmnožuje se. Ne všichni mladí rysi jsou však úspěšní v obsazování některých navazujících oblastí, kde výskyt rysů navzdory dobrým podmínkám prostředí zůstává vzácný. Relativní stabilita malé populace je křehká. Přestože se rys dokáže přizpůsobit lidským aktivitám, evidentní nebezpečí pro něj představuje doprava a pytláctví. Kromě pokračujícího monitoringu je třeba odstraňovat rizika, která zranitelnou populaci na česko-slovenském pomezí ohrožují.

Společně s krásnými záběry rysů bych rád poděkoval všem spolupracovníkům, dobrovolníkům i zájemcům z řad veřejnosti, kteří nám s mapováním velkých šelem pomáhají nebo nás finančně podporují a přeji dobrý nadcházející rok 2017.“

Vybrané snímky z fotopastí z roku 2016 si můžete stáhnout v plné kvalitě na http://www.selmy.cz/novinari/galerie/?category=32%22

Vybraná videa jsou ke zhlédnutí na:

https://www.youtube.com/watch?v=P7Q__M4gsQk

https://www.youtube.com/watch?v=7usvYMb20D0

Kontakty:

Miroslav Kutal, Hnutí DUHA Olomouc (expert na velké šelmy), miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel. 728 832 889

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr