EEA grants

Fotopast

fotopast cuddebackJednou z metod, která umožňuje mapovat výskyt velkých šelem a následnou analýzu získaných dat, je fotomonitoring. Jeho základem je využívání automatických fotoaparátů, tzv. fotopastí. Jsou to zařízení podobná běžnému kompaktnímu digitálnímu fotoaparátu, oproti kterému mají ale především čidlo reagující na pohyb před objektivem fotopasti. V okamžiku, kdy čidlo zachytí pohyb, fotopast začne snímat fotografie či nahrávat videa (dle individuálního nastavení fotopasti).

Fotopasti jsou ideálním pomocníkem při monitoringu velkých šelem: podobně jako digitální fotoaparáty se snímky či videa ukládají na paměťovou SD kartu, většina z nich využívá běžné tužkové baterie. Podle výdrže baterie a kapacity paměťové karty je třeba je cca jednou za 4-8 týdnu kontrolovat. Dále je třeba kontrolovat instalaci fotopasti podle přírodních podmínek: čistit sněhem zapadaný objektiv, spadlou větev před objektivem apod.

 

kontrola fotopasti

Fotografie z fotopasti je nezvratným důkazem o výskytu zvířete v lokalitě. Kromě toho různé technologie námi využívaných fotopastí umožňují získat kvalitní záběry, které vypovídají o každodenním životě těchto plachých a skrytě žijících velkých šelem. Při dostatečném počtu přístrojů a vhodně zvoleném umístění mohou fotopasti také posloužit odhadu početnosti a/nebo populační hustoty v zájmovém území (viz Deterministický fotomonitoring). Fotopasti však také mohou umožnit určení pohlaví, sledování značkovací aktivity, potravní chování u kořisti, odhad polohy nebo velikosti domovských okrsků nebo sledování osudů mladých dispergujících jedinců. 

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr